неделя, 27 ноември 2011 г.
Родени в бордеите (Born in the brothels)
Оскар за най-добър документален филм за 2005 г. През 1998.г Зана Бриски, професионален фотограф, отива в Калкута, в квартала на червените фенери, и в продължение на години заснема живота на проститутките и техните деца – отхвърлени от обществото, на дъното на мизерията, с предопределена съдба.
Докато е там, тя се сприятелява с децата, подарява им по един фотоапарат и ги учи на тънкостите на фотографията. Голяма част от техните снимки са показани и във филма, а благодарение на тях можем да почувстваме атмосферата на мръсните стаички, в които жените проституират.
Авторите решават да направят всичко възможно, за да измъкнат децата от тяхната предопределена съдба, организират експозиции на техните снимки в целия свят и търсят училища, съгласни да ги приемат и да им осигурят нужното образование.
Целият филм го има качени на части в youtube със субтитри на български
Етикети:
Индийската жена (Indian woman),
Филми (Movies)
сряда, 23 ноември 2011 г.
Сикхска му работа!
четвъртък, 17 ноември 2011 г.
Хората срещу Империята
© Автор: Арундхати Рой
Превод: Златко Костадинов, Вал Тодоров
Мандарините на корпоративния свят, изпълнителните директори, банкерите, политиците, съдиите и генералите ни гледат от високо и клатят строго глави. "Няма алтернатива," казват те и пускат кучетата на войната. Тогава от руините на Афганистан, от разрушените градове на Ирак и Чечня, от улиците на окупирана Палестина и планините на Кашмир, от хълмовете и равнини на Колумбия и горите на Андра Прадеш и Асам идва смразяващия отговор: "Няма друга алтернатива освен тероризъм." Тероризъм. Въоръжена борба. Въстание. Наричайте го както искате. Тероризмът е ужасен, грозен и обезчовечаващ както за своите извършители, така и за своите жертви. Но същото се отнася и за войната. Може да се каже, че тероризмът е приватизацията на войната. Терористите са търговци на свободния пазар на войната. Те са хората, които не вярват, че държавата има монопол върху законната употреба на насилие.
Английската дума "публика" вече се употребява в езика хинди. В смисъл на "хора". На хинди сега употребяваме и двете думи "саркар" и "публика" - правителството и хората. Причината за тази двойна употреба е косвеното предположение, че правителството е нещо твърде отделно от "хората". Обаче изкачвайки се нагоре по индийската социална стълба, виждаш, че разликата между "саркар" и "публика" се размазва. Индийският елит - както елита навсякъде по света - намира за трудно да се разграничи от държавата.
В Съединените щати от друга страна размиването на разликата между "саркар" и "публика" е проникнало много по-дълбоко в обществото. Това може да бъде знак за стабилна демокрация, но за съжаление истината е малко по-сложна и неприятна. До известна степен това се дължи и на разгърнатата паяжина от параноя, подадена от щатския "саркар" и изплетена от корпоративната медия и Холивуд. Обикновените хора в Съединените щати са подведени да си въобразяват, че са народ под обсада, чиято единствена закрила и защита е правителство. Ако не е комунизма, то е Ал Кайда. Ако не е Куба, то е Никарагуа. В резултат най-могъщата държава в света е населена от ужасени граждани, наплашени от собствените си сенки. Един народ,
петък, 11 ноември 2011 г.
Дивали - празник за всички богове (Diwali)
© текст: Н.Янков
снимки: Интернет
Какво е Дивали?
Дивали, или Дипавали е един от най-важните религиозни празници за хиндуистите. Той е индийският еквивалент на християнската Коледа и Нова година. Празник, който мало и голямо обича заради уюта на домашните обреди, размяната на подаръци, вкусните гозби и всеобщото улично веселие. Дивали означава „низ от светлини“. Това е празник на светлината като проявление на доброто и на живота, фееричен израз на победата на знанието над тъмата на невежеството.
Кога е Дивали?
Същинският Дивали се отбелязва винаги в новолунието от месец Ашвини, когато е най-тъмната нощ от годината. Но подготовката за него започва няколко дни преди това, а самите чествания траят общо пет дни.
Дните преди Дивали
* Освежаване на дома
Целият празник е едно нежно приканване и трепетно очакване на Лакшми, Богинята на богатството и благоденствието, равносилно на вълнението, с което децата чакат дядо Коледа да влезе в къщата и да ги дари с богатство и подаръци. Затова подготовката за празника включва обстойно почистване и освежаване на дома и покъщнината. Но това не е обикновено почистване, а свещенодействие.
Домът задължително трябва да сияе от чистота,
Абонамент за:
Публикации (Atom)