четвъртък, 26 януари 2012 г.
Химикал, шоколад и две рупии в Габрово
ГАЛЕРИЯ ОРЛОВСКА 10 И ИК ЖАНЕТ-45
представят
ХИМИКАЛ, ШОКОЛАД И ДВЕ РУПИИ
представяне на книгата, среща с авторите и прожекция на снимки от едно пътуване в Индия
31 януари 2012
18:00 часа
галерия Орловска 10
ул.Орловска 10, Габрово
Заповядайте на едно вълнуващо пътуване до Индия с книгата „Химикал, шоколад и две рупии”. На 31 януари авторите Елена Щерева и Николай Янков ще гостуват в галерия Орловска 10 в Габрово. Книгата им не е обикновен наръчник за туристи, тръгнали на екзотично пътуване. Това е дълъг и завладяващ разказ за Индия такава, каквато са я видели по време на студентската си специализация в тази необятна страна – историите са реални, клишетата липсват, откровенията са дълбоки и искрени.
Книгата вече може да бъде намерена в галерия Орловска 10 (която се намира на ул.Орловска 10 в Габрово). На срещата с авторите очаквайте презентация със снимки от пътуването и разговор за индийската култура. А за сетивата – вкусове и аромати.
От авторите:
“Индия – онова кътче на планетата, което те кара да носиш цветни дрехи, да съчетаваш несъчетаемото, да се смееш и плачеш, да бъдеш спонтанен, неузнаваем и непредсказуем дори за самия себе си. Онзи вечно течащ поток, в който осъзнаваш, че ти също олицетворяваш многообразието в единството и че не си единствен в многообразието.
Магия в различни цветове, която напомня за вечното, непресъхващо детство, където всички сме поклонници на Бога на дребните неща – онези дребни неща, криещи големи истини. Страната на подправките, отправила взор към нас със своята неподправена красота.
Нека се отправим на пътешествие до Индия с “Химикал, шоколад и две рупии” в ръка... Не се притеснявайте за обратния билет. Това е последното нещо, за което човек би си помислил, докато е в плен на Индия – единствената страна в света, срещу която няма лечебно биле отмайниче. Веднъж омаяни, магията остава за цял живот.”
Днес е Денят на Републиката
Днес Индия чества Деня на републиката. На 26 януари 1950 година Индия приема собствена конституция и престава да бъде владение на Великобритания.
Девет живота: по следите на свещеното в съвременна Индия (Nine Lives)
Надявах се някой да обърне внимание на тази книга и да я издаде на български, както и взе че стана.
Будистки монах вдига оръжие, за да се сражава с китайските нашественици, а после се опитва да изкупи вината си за проявеното насилие, като изписва най-красивите молитвени знаменца в Индия.
Джайнска монахиня поставя на изпитание отрицанието си от всичко земно, докато наблюдава как най-добрата й приятелка се подлага на ритуален смъртоносен глад.
Жена напуска буржоазното си семейство в Калкута и най-неочаквано открива любовта, като заживява като последователка на тантризма.
Надзирател в затвор от Керала се превъплъщава в храмов танцьор два месеца годишно и се радва на почит като въплътено божество.
Девет човека, девет живота. Всеки поел по различен религиозен път, всеки със своята незабравима история. Изключителна, хипнотична и разказана с почти библейска простота, книгата на Уилям Далримпъл описва преобразяването на традиционните форми на религиозния живот в Южна Азия във водовъртежа на шеметните промени.
понеделник, 23 януари 2012 г.
10-те принципа на Махатма Ганди за промяна на света.
1. Промяна
“Вие трябва да бъдете промяната, която искате да видите в света.”
“Като човешки същества, нашето величие е не толкова в това да можем да съградим света отново - това е мит на атомната ера, - колкото в това, да можем да изградим отново себе си.”
2. Контрол
“Никой не може да ме нарани (обиди) без моето разрешение.”
3. Прошка
“Слабите не могат никога да простят. Прошката е качество на силните.”
“Принципът “Око за око” може само да доведе до пълното ослепяване на целия свят.”
4. Действие
“Един грам практика струва повече от цял тон с проповеди.”
5. Сегашният момент
петък, 20 януари 2012 г.
Тибет в изгнание
Тибет възниква като могъщо Будистко кралство през VII - IX век. През XIII век попада под монголско управление, а през XVIII в. е в ръцете на китайската династията Манчу. В началото на 50-те години на ХХ век Китайската Народна Освободителна Армия нахлува в Тибет и си го връща.
"Тибет в изгнание" на журналиста Георги Тошев и режисьора Мария Арангелова е първият български филм, който разказва за потъпкването на човешките права в Тибет.
В основата му е разказа на британския писател Матю Тур, който напуска Лондон, за да преподава английски език на тибетски бежанци в Дарамсала, свещения град в долината Кангра в Индия.
Филмът ще срещне зрителите с един от доверените монаси на Далай Лама, Ноа Кин Кен, с монахинята Чики и с полски психотерапевт, който лекува бежанците от травми.
За да бъдат допуснати до личните истории на тибетските изгнаници, Георги Тошев и екипът на предаването живеят две седмици с тях.
"Това е един от най-трудните опити като журналист да убедя героите да говорят.
Травмата им е още жива. Страхът, че терорът може да се повтори, че отново могат да преживеят униженията, на които ги подлагат китайските военни, ги кара да мълчат на хиляди километри от Тибет. Екипът извървя труден път към нашите герои, но личните истории, които записахме са вълнуващи. Едва ли първият министър председател на
Индия Джавахарлал Неру е знаел какъв голям жест прави, подслонявайки Далай Лама и неговото тибетско правителство в изгнание в малкия северен град Дарамсала. Дали в началото на 60-те години на миналия век някой е предполагал в какво важно място за новата история на Тибет ще се превърне планинското градче в Хималаите", разказва Тошев.
БТВ, НепознатиТЕ, 11.10.09.
сряда, 18 януари 2012 г.
понеделник, 16 януари 2012 г.
За Бог и бръснаря
© "Нека ти разкажа" - Хорхе Букай
снимка: интернет
Един човек влязъл в бръснарницата както обикновено правел, за да го избръснат и подстрижат.
Заприказвал се с бръснаря, който го обслужвал. Говорили за разни неща и изведнъж станало дума за Бог.
Бръснарят казал:
- Каквото и да ми говорят, аз не вярвам че съществува Бог.
- Защо? – попитал го клиентът.
- Та нали това и така е ясно. Достатъчно е да излезеш на улицата, за да се убедиш, че няма Бог. Кажете ми, ако Бог съществува, откъде има толкова много болни хора? Откъде са безпризорните деца? Ако той наистина съществуваше не би имало нито страдания, нито болка. Трудно ми е да си представя любящ Бог, който допуска всичко това.
Клиентът се замислил за миг, но решил да си премълчи, за да не влиза в спор. Когато бръснарят си свършил работата, клиентът си тръгнал. Излизайки от бръснарницата той видял на улицата рошав и необръснат човек ( като че ли не се е подстригвал цяла вечност – толкова бил рошав). Тогава клиентът се върнал в бръснарницата и казал на бръснаря:
- Знаете ли какво ще ви кажа? Не съществуват бръснари.
- Как така? – учудил се бръснарят – А нима аз не влизам в сметката? Аз съм бръснар.
- Не! – възкликнал клиентът – Те не съществуват, иначе нямаше да има рошави и необръснати хора, като ето онзи човек, който върви по улицата.
- Но, мили човече, работата не е в бръснарите. Просто хората не идват при мене.
- Точно в това е работата! – потвърдил клиентът. – И аз казвам същото: Бог има. Просто хората не го търсят и не отиват при него. Ето защо има в света толкова много болка и страдания.
четвъртък, 12 януари 2012 г.
ЖИТИЯ НА БЕЗДЕЛНИЦИ И ПРОПАДНАЛИ МИСТИЦИ
Калина Иванова
Какво предизвиква в съзнанието ни мисълта за Индия? Смътно си представяме шумни пазарища, тъмнокожи рикшари и долавяме аромат на подправки. В своята книга Николай Гроздински заобикаля всяка банална представа за тази страна и превежда читателя си отвъд очевидното, чак до границата на реалното и измисленото. С искреността на очевидеца и с фино чувство за хумор, той представя жива поредица разкази, със собствен сюжет и акцент. Въпреки вътрешните си граници обаче, книгата притежава цялостния облик на една истинска история за човешката душа и нейното източно Аз.
Героите на Гроздински са облечени в дрипи, с обезобразени тела, опразнени погледи и... не притежават обувки. Техни спътници са кравите, които преживят вестници вместо трева. Техен дом е разпокъсаният стар кашон, довян от вятъра и пропит от дъждовна влага. Ала макар да живеят на границата на физическото оцеляване, сред дима на хашиша, тези чудати образи не са трагични. Простотата на техния живот е наистина съвършена. Дъждовният сезон и неговите бури отстъпват пред слънчеви дни и сватбарски приготовления. Дните на разсеян размисъл се заменят с дни на ленива безметежност. Вечността е отегчителна, смъртта е неизбежна и затова не тревожи никого.
Просяците на Николай Гроздински не се сравняват с никого. От дъното на своята крайна бедност те притежават онова спокойствие, което е недостижимо за обществото на материалистите. "Всъщност те не бяха много радостни от това, че всички, които минаваха по пътя, се спираха да ги наблюдават, но знаеха, че хората с обувки изпитват огромна необходимост да се сравняват с нещо низшо и низвергнато, за да могат да се чувстват уверени в себе си и поради тази причина те като просяци играеха своята част от тази игра - нали за това бяха от другата страна на реката?"
Николай Гроздински подсказва, че щастието няма размер - то е достижимо за всеки, защото се измерва по много начини. Понякога то се рее над Долината на падащите облаци, понякога е в кесията на Рошлата, а може би дори в сънищата на черните влюбени прасета. Потърсете го сред тях и може би ще откриете малко щастие и за себе си.
Страниците на "Жития на безделници и пропаднали мистици" ще бъдат уютно убежище за всеки,
вторник, 10 януари 2012 г.
Безплатна храна (Freedom of food)
freedom of food and the golden temple from the source project on Vimeo.
Безплатна храна...всеки ден...единствено и само в сикхската "гурдвара"
понеделник, 9 януари 2012 г.
Табу - свръхнабожност
Изключително интересен епизод, в който има впечатляващи кадри от хинду фестивала Тхайпусам, провеждащ се в чест на Мурунга или Сканда (син на Шива)от тамилските дравиди на Южна Индия, както и от тамилските общности в Малазия. Кулминацията при него е пробиването на плътта и даването на лична жертва. Във филма може да видите и повече за храма на плъховете в Биканер, Раджастан, където тези недолюбвани твари са почитани като свещени създания, предци за местното населние.
Човешко жертвоприношение в щата Чхаттисгарх
Понеже темата силно ме интересува, не мога да подмина новината, която БиБиСи пусна преди няколко дни за поредното извършено човешко жертвоприношение на територията на Индия, този път в щата Чхаттисгарх.
www.bbc.co.uk
Седемгодишната Лалита Танти е била принесена от членове на племето гонда в жертва на богинята Кали, осигуряваща плодородие на земята. Според поверията реколтата на земеделците ще бъде силна, ако боговете предварително получат човешки черен дроб.
Момиченцето Лалита Танти изчезнало мистериозно от училище и родителите алармирали за това полицията. Издирвателните работи отвели проверяващите след седмица до затънтен горски район, където полицаите се натъкнали на обезобразения труп на детето. След разпити и проследявания били арестувани вождовете на племето. Двамата мъже признали, че са отвлекли момиченцето и са разпоредили екзекуцията му. Те обаче не чувствали вина, тъй като според традиционните закони на племето жертвоприношението не е престъпление. При все че подобни практики са инкриминирани според индийската конституция, все още има отделни случаи на човешки жертвоприношения, идващи най-вече от племенния пояс на страната - Ориса, Андхра Прадеш и Чхаттисгарх. Чхаттисгарх е с 90 % племенно население. В същия щат през 2010 година два пъти са намирани телата на убити деца, за които се предполага, че също са били погубени в акт на жертвоприношение.
Фактът, че в 21-ви век съществува практиката на човешките жертвоприношения с цел оплодяване на земята показва
четвъртък, 5 януари 2012 г.
Един собственик на книжарница
снимка: National geographic
Собственик на магазин за книги на окултна и езотeрична тематика:
„Поне чужденците като дойдат в магазина ми, търсят заглавия, свързани с Йога, Тантра, Гита, Упанишадите. Понякога се ядосвам, че те не барват работа, а аз трябва да работя катадневно, за да издържам семейството си при положение, че животът днешно време е скъп. Но дори да не работят, поне чужденците идват и отнасят нещо божие със себе си. А нашите хора, индийците, когато влязат в магазина, търсят книги за секс и порно списания. Може да се каже, че чужденците работят като магарета, но мислят като крале, докато ние индийците, мислим като магарета и работим като крале.”
вторник, 3 януари 2012 г.
“चिंता के समान शरीर का नाश
превод от хинди: Elenikindia ©
“चिंता के समान शरीर का नाश करने वाला और कुछ नहीं है, सो जिसे भी ईश्वर में जरा भी विश्वास हो उसे किसी बात की चिंता करने की ज़रूरत नहीं.” - महात्मा गांधी
понеделник, 2 януари 2012 г.
आप मुझे जकड़ सकते हैं...
превод от хинди: Elenikindia ©
Абонамент за:
Публикации (Atom)